Vítejte na Pěstování Orchidejí - cz

Nabízíme vám stručného a přehledného průvodce orchidejemi a jejich (nejen) amatérským pěstováním v České republice.

Probereme nároky na kultivaci orchidejí a pěstební metody. Představíme vám veškeré vybavení, které potřebujete pro úspěšné pěstování orchidejí.

Mnoho pěstitelských úspěchů!

- tým PěstováníOrchidejí.cz

Péče o orchideje

Péče o orchideje

Při obrovském množství odlišných druhů orchidejí je téměř nemožné poskytnout obecné pokyny nebo instrukce pro péči a kultivaci orchidejí. Jejich nároky se liší, přesto se pokusíme shrnout preference orchidejí ohledně světla, zálivky a pěstebního média.

Osvětlení

Velmi zobecnělě, orchideje jsou náročné na světlo. Nejlepší výsledky dosáhnete, když jim poskytnete 12 – 14 hodin denně a to po celý rok. V tropickém prostředí se trvání a intenzita světla nemění jako v mírném podnebním pásmu. Z tohoto důvodu je vhodné doplnit případně sluneční světlo během zimních měsíců světlem umělým. Jižní a východní okna jsou obvykle tím nejvhodnějším místem. Západní okna totiž bývají příliš horká a severní příliš tmavá. Pokud je nemáte k dispozici a nedisponujete zahradou, můžete naprosto uspokojit potřeby orchdejí pod umělým osvětlením ve skříni či pěstebním stanu, které umístíte kamkoliv.

Jako zdroj osvětlení pro menší pěstírnu s nepříliš světelně náročnými orchidejemi můžete použít zářivkové trubice anebo větší tzv. úsporná tělesa – CFL (compact fulorescent light). Zatímco zářivky jsou dostupné obvykle ve výkonech 18 a 36W, CFL jsou k mání o výkonech např. 80, 125, 180 a 220W. Orchideje by neměly být dál než 15 – 30 cm od 120cm zářivkové trubice nebo CFL. Názory na vhodnost jednotlivých spekter (cool white, warm white, a speciální grow lights) se liší. Nové full-spectrum zářivky jsou pravděpodobně univerzálním řešením. Některé orchideje s velmi vysokými světelnými požadavky (jako vandas a cymbidiums) mohou vyžadovat HID (high intensity discharge) výbojky, tedy konkrétně MH (metal halogenid) anebo HPS (vysokotlaká sodíková výbojka). Poměr cena výkon je též lepší oproti zářivkám..

Ať již pěstujete pod lampami pouze několik týdnů každé léto anebo máte indoor pěstování jako celoroční koníček, dnešní technologie zajistí, že vaše rostliny dostanou kvalitu, intenzitu a délku světla, kterou potřebují ve vrcholné kondici.

Kterou výbojku zvolit?

Výbojky (HID) jsou několika typů: metal halidové, vysokotlaké sodíkové a rtuťové výbojky.

  • Metal Halide (MH) emitují intenzivní modro-bílé světlo excelentní pro vegetaci (růst) rostlin. Foliáž zůstává zelená a vitální a rostliny obvykle se silnou strukturou. V současnosti je MH volba číslo jedna pro seriózní indoor pěstitele.
  • Rtuťové výbojky (Mercury vapor lamps) vyzařují intenzivní modré světlo. Tyto lampy poskytují relativně dobře vyvážené, velmi intenzivní světlo.
  • Vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS) jsou obvykle využívány k podpoře kvetení a produkce plodů. Jejich oranžové zabarvení vyvolává v rostlině dojem přicházejícího podzimu. Pokud jsou využity výhradně, vedou k dlouhým internodálním vzdálenostem a slabým stonkům.

Ventilace

Dobrý přísun čerstvého vzduchu jakož i jeho cirkulace prostorem pěstírny je esenciální pro růst. Bez dostatku CO2 a kyslíku (v noční fázi) můžeme zaznamenat stagnaci růstu. Ventilaci zajišťujeme dostatečně dimenzovanou vzduchotechnikou. Výběr ventilátoru provádíme na základě vypočteného prostoru pěstírny v m3. Vycházíme z pravidla, že vzduch by měl v pěstírně ventilátor vyměnit alespoň 80x za hodinu.

Pěstební médium

Pevninské orchideje, jako paphiopedilums a některá cymbidiums, rostou v hlíně. Ale většina tropických orchidejí jsou epifyty, což znamená že rostou spíše ve vzduchu než v hlíně. Jejich tlusté kořeny jsou pokryté vrstvou bílých buňek zvaných velamen, které mají charakter houby vsakující vodu. Tento potah též chrání kořeny před teplem a ztrátou vlhkosti.

Pěstební médium pro orchideje musí poskytovat dobrou cirkulaci vzduchu a umožňovat rychlý odvod vody ze substrátu. Musí také nabízet oporu kořenům. Podle typu orchideje se jí může dařit v rašelině, jedlové kůře, Sphagnumu, rockwoolu (minerální vata), perlitu, kamení, kokosovém vláknu, keramzitu anebo mixu zmíněných materiálů.

Zálivka

Většina orchidejí lépe snáší sucho než přílišnou vlhkost v substrátu. Nic nezabije orchidej rychleji, než pokud ji necháte stát v zavodněném květináči. Bez adekvátního přístupu vzduchu, rostlina se udusí a uhyne.

Pokud to zobecníme, orchideje by měly být zalévány jednou týdne. Pěstební médium musí mít možnost vyschnout mezi jednotlivými zálivkami a přebytečná voda nesmí být v kontaktu s kořeny anebo pěstebním médiem. A to i přesto, pokud použijeme dobrou drenáž.

Po přesazení většina orchidejí přestává růst. K aktivnímu růstu přejdou opět až po několika měsících. Během tohoto období zalévejte opravdu zřídka, abyste zabránili přelití.

Vlhkost

Většina tropických orchidejí preferuje relativní vlhkost 60 až 80 procent. Během zimního období klesá v domech vlhkost až k 30% a doporučuje se využít zvlhčovač nebo používat hydroponické keramzitem vyplněné vany. Některé orchideje též prosperují při rosení rozprašovačem.

Hnojení

Média používaná na orchideje poskytují když tak jen velmi málo živin a tak musí být výživa zdravého růstu obstarána dalším přídavkem hnojiv. Použijte tekuté hnojivo a rozřeďte jej více než na obvyklé rostliny. Hnojivo by mělo být přidáváno pouze během aktivního růstu. Typicky nehnojíte během zimy ani těsně po přesazení. Většina pěstitelů používá hnojivo s NPK 30-10-10 (hodnoty udávají procentuální zastoupení základních složek – dusíku, fosforu a draslíku), jiní preferují 10-10-10 nebo 10-10-30. Hnojivo volte podle použitého substrátu.

  • Dostupná jsou hnojiva minerální , vysoce koncentrovaná (a tudíž ekonomická), velmi dobře rozpustná a vhodná do hydroponických a aeroponických systémů. Výrábí se ve variantách pro hydroponii, aeroponii, kokos a hlínu.
  • a hnojiva organického původu, s nižší koncentrací, které nezasolují substrát a jsou vhodná především do hlíny. Jejich negativem je, že se rychle kazí, tudíž si zálivku nemůžete připravit dopředu.

Velmi se doporučuje stříkat orchidejím na listy rybí emulzi (např. Fish Mix od Biobizz) nebo seaweed exktrakt k doplnění mikroprvků.

Velmi důležitá je kvalita vody, respektive tvrdost. Orchideje jsou na toto velmi citlivé a doporučuje se voda s maximálním množstvím solí 100 mS (mikroSiemens na centimetr) neboli 0.1 EC (electric conductivity, elektrická vodivost). Tvrdost vody je možné odstranit reverzní ozmózou. Takže prakticky nehnojíte během zimy ani těsně po přesazení.

Sázení a přesazování

Orchideje jsou spokojené v relativně malém květináči. Plastové květináče můžeme doporučit, protože z nich snadno rostliny uvolníte při přesazení a vždy je můžete rozřezat, takže nepoškodíte rostlinu. Dobrou drenáž zajistí keramzit, kterým vysypete dno do výšky 2 – 5 cm. Poté spusťte rostlinu do květináče a pomalu ji obsypávejte médiem, které jste si zvolili. Koruna rostliny by měla být těsně pod hranou květináče. Často je vhodné použít drátek, provázek či jo-jo jako podporu rostliny před tím, než se vyvinou kořeny. Přesazení je pro orchidej poměrně náročný zákrok, takže jej provádějte pouze pokud je to nutné, např. pokud se médium slehlo natolik, že brání přístupu vzduchu.

hydroponie
26.06.2012 20:51:02 | petr
je možné pěstovat orchideje v hydroponii?
hynoucí orchidea
04.02.2014 14:36:07 | marie
Dobrý den, mám prosbu, mám odchideu a nějak mi umírá, sice kvete,ale tak nějak smutně,květy se pořádně nerozvijí,a listy jsou jako by zvadlé ,prosím o radu co s ní mam udělat aby mi neodešla, děkuji Marie
orchidej
08.06.2015 21:03:20 | Pavel
Dobrý den htěl bych se zeptat jak zabránit tomu aby mi neusychaly listy orchideje.
Hnojiva
28.10.2016 19:56:08 | renata
Orchideje se dají samozřejmě pěstovat různým způsobem.. Nejlepší je určitě hnojit. Vyzkoušela jsem spoustu hnojiv, všechny byly super. Nejlepší a nejrychlejší pro růst květin mi přišlo hnojivo z www.topkatalogy.cz a www.r-club.webnode.cz
Skříň na orchideje
15.06.2020 12:52:51 | Vladimír
Dobrý den,
dá se pořídit na zakázku vyrobená skříň na pěstování orchidejí? S osvětlením, termostatem (topením) atd. Předpokládám nutný přívod 240V.
Děkuji předem za jakoukoli informaci.
Vladimír

Vložit příspěvek

*e-mail se nikde v katalogu nezobrazuje

Aktuality

Výstava orchidejí

obrazek Výstava orchidejí, která začíná v pátek v domě kultury Metropol v Českých Budějovicích je největší výstava orchidejí v ČR. Více ...

Druhy orchidejí a jejich nároky

obrazek Podmínky, které orchideje vyžadují jsou odvozeny od jejich původního prostředí. Liší se nároky na teplotu v pěstírně, vlhkost a intenzitu světla. Více ...

Péče o orchideje

obrazek Při obrovském množství odlišných druhů orchidejí je téměř nemožné poskytnout obecné pokyny nebo instrukce pro péči a kultivaci orchidejí. Jejich nároky se liší, přesto se pokusíme shrnout preference orchidejí ohledně světla, zálivky a pěstebního média. Více ...

Rady pěstitelům

Zašlete nám Vaše připomínky, komentáře nebo náměty na info@pestovaniorchideji.cz

Doporučujeme

Doména na prodej



Kontaktujte nás ohledně prodeje!

Exkluzivní a navštěvovaná doména na míru pro Vaše podnikání.